Vatikan gizli arşivlerinde Ermeni soykırımı belgeleri

Dünya
2017-01-11 - 19:41:33

Vatikan gizli arşivlerinde Ermeni soykırımı belgeleri

Vatikan’ın gizli arşivlerinde araştırma yapan Valentina Varduhi Karakhanyan Ermeni Soykırımı’na dair yeni belgeler buldu. Vatikan’ın gizli arşivlerinde araştırma yapan Valentina Varduhi Karakhanyan, Roma Papası XV. Benedictus’un temsilcisinin, Ermeni Soykırımı’na son vermek istediğine ilişkin olarak bilgiler topladı. Akunq.net'in ‘Armenpress’ten aktardığı habere göre, ‘Rome Reports’a konuşan araştırmacının anlattıkları gibi, hazırlanan kitabın ana karakterlerinden biri olan Roma Papası temsilcisi, Kardinal Angelo Maria Dolci, Ermeni Soykırımı yıllarında İstanbul’da çalışan tüm yabancı diplomatları bir araya getirerek onların, yaşanan olayları kınamalarını sağlamaya çalışmıştır. Dolci, Ermeni Soykırımı meselesi nedeniyle Osmanlı Padişahı’yla bile görüştü.

Valentina Karakhanyan: “Kitabımızın karakterleri arasında Piskopos, elçi ve temsilciler yer almakta. Onlar, 20. yüzyılın ilk jenosidinin görgü tanıklarıdır” dedi. Araştırmacının yaptığı açıklama uyarınca, Vatikan o yıllarda elinden geleni yapmış ve Papa temsilcisi, diplomatlar çevresi dışında bulunan kişilerle bile görüşmüştür.

Valentina Karakhanyan: “Temsilcinin, fazla makama başvurma hakkı yoktu. Fakat Dolci, gidip Temsilciliğ’in özel belgelerini gösterdi zira Padişah ile görüşebilmesi için Roma Papası’nın imzasını göstermesi şarttı. Dolci bakanlar, sadrazam ve padişah ile temaslarda bulundu. Temsilci onlarla Papa adına konuştu çünkü Roma Papası XV. Benedictus’un da Ermeni halkını kurtarmak istediğinden emindi” diye konuştu.

Vatikan’ın gizli arşivlerinde bulunan bu belgeler arasında o yıllarda kendi evlerinden kovulan Hıristiyanların yok edildikleri hakkında çok sayıda delil vardır.

Valentina Karakhanyan: “Onlar, bazı bölgelerde katlediliyor, diğerleri ise belli olmayan yerlere götürülüyordu. Çocuklarını ölümden kurtarmak için evlatlarını satan anneler bile vardı” diye anlattı. Araştırmacının belirttiğine göre, Roma Papası Temsilcisi, bu olayların sadece Ermenilere değil, aynı bölgelerde yaşayan tüm Hıristiyanlara karşı olduklarının farkındaydı.

Çeviren: Meline Anumyan

 


 

Etiketler : vatikan, ermeni soykırımı, valentina varduhi karakhanyan