Milli Tarım Projesi ve Havza Bazlı Destekler 2|| Rençberin Gözüyle

Abdullah Aysu // Mail: tarvak2004@yahoo.com


2017-01-09 - 16:17:52             [Diğer Yazılar][97]

Milli Tarım Projesi ve Havza Bazlı Destekler 2

Tarım, sadece Türkiye’de değil, dünyanın tüm ülkelerinde desteklenir. Fakat çiftçiye diye verilen destek, aslında çiftçiye verilmez. Bunu biraz açalım isterseniz.

Çiftçi, üretmek için emek harcar. Elde ettiği ürünü satarak ailesini geçindirir. Üretim süresince çeşitli girdiler de kullanır. Bunun için de, para öder. Elde ettiği ürünlerin fiyatı ise piyasada düşük belirlenir. Eğer, çiftçinin ürettiği ürüne hakkı olan fiyat, tam olarak verilirse, halk ve sanayici ürünü daha pahalıya almak zorunda kalır. Pahalı aldığı ürünü sanayici işledikten sonra pahalıya satar. Halk gıdayı pahalı tüketir. Ürünü pahalıya almak zorunda kalan halk, karnını yüksek fiyatlı ürünle doyuracağından, bu sefer memurun maaşı ile işçinin ücreti mecburen yükselir.  

Çiftçi, harcadığı emek ve kullandığı paranın karşılığı olan fiyatı alamadığından üretime devam etsin, halk düşük fiyattan beslensin, sanayici ucuz hammaddeye erişsin, işçi ücreti, memur maaşı düşük olsun diye çiftçiye “destek” adı altında ödeme yapılır. Başka bir deyişle, çiftçinin halk için yaptığı fedakârlıktan ötürü gördüğü zararın telafisidir; çiftçiye destek denilen şey.    

Eğer çiftçinin ürünü maliyet+%25 kazanç+ insanca yaşam payı eklenerek belirlense, mazotun, tohumluğun, gübre, ilaç ve su parasının yüksekliği çiftçinin sorunu olmaz. Herkesin sorunu olur. Çiftçi sömürülmemiş olur. Çiftçi, şimdi sömürülüyor!


Havza bazlı destekler  

14 Ekim 2016’da Milli Tarım Projesi’nin açıklanmasıyla desteklerin havza bazlı olacağı duyuruldu.  Öğrendik.

Bu konuda çok araştırmaların ve bilimsel çalışmaların yapıldığı ilk (2010) Havza Bazlı Destek modeli açıklandığında da söylenmişti. O zaman yapılan araştırmalar, bilimsel çalışmalar sonrasında 2010 yılında 30 havza belirlenmişti. Şimdi açıklanan Milli Tarım Projesi’nde havza sayısı, 941 diye açıklandı. İlk etapta desteklenecek stratejik ürün adedinin 19, sonra soğan ve patates de bu stratejik ürünlere eklendi. Desteklenecek ürün sayısı 21’e çıkarıldı. Bu modelde tütün, üzüm, incir, fındık gibi temel, ihracatta ana kalem olan ürünler destekleme kapsamında yok. Nedeni meçhul! Ama tarımda uygulana gelen ihracata dayalı modelle çelişiyor. Ne gam! İhracata dayalı tarım modeli terk mi edildi? O da belli değil!

Bu belirsizlikler, ciddi diye sunulan çalışmanın ciddiyetsizliğini ortaya koyuyor. İnandırıcılığını sıfırlıyor. Niyeti sorgular hale getiriyor.   

Bu modelin önünde perdeyi kaldırdığımızda ise küçük çiftçiliği ortadan kaldırma operasyonu olduğu ayan beyan görünür oluyor. Çünkü bu modelle destekler; toprakta büyük ölçeğe, hayvancılıkta çok hayvanı olan sürü ağalarına verilecek. Başka bir deyişle, model; küçük çiftçilerin aleyhine, şirket tarımcılığı ile ağaların lehine bir operasyon…

Ayrıca unutmayalım. Not edelim. Milli Tarım Projesi Türkiye tarımında bir milattır. Uygulanan neoliberal tarım politikalarının iflasının ilanıdır. Bu politik iflasın altı bizzat devlet erkânı tarafından 14 Ekim 2016’da çizilmiştir. Açıklanan bu destekleme modeli, iflasın merhemi değil. Küçük çiftçi haklarının alenen gaspıdır. Demem odur ki; bu ok eğridir, hedefi vurmaz, Hakkaniyeti esas alacak yeni destek düzenlemelerine gidilmelidir.

 


 

Etiketler : tarım, çiftçi      

Yorumlar (0)

Henüz kimse yorum eklememiş ..

Yorum Yap

  • Ad-Soyad:
  • E-Posta:
  • Yorumunuz: