'Esad yönetimi PYD dışındaki Kürtlerle otonomiyi görüştü'

Dünya
2017-01-11 - 10:23:25

'Esad yönetimi PYD dışındaki Kürtlerle otonomiyi görüştü'

Esad yönetimi PYD'li olmayan Kürtlerle otonomiyi görüştü. Rudaw’ın haberine göre, Batı Kürdistan’ın önde gelen bazı Kürt şahsiyetleri ile görüşmeler gerçekleştiren Suriye Hükümeti yetkililerinin dönüşüm sürecinde Kürtlere otonomi verilmesine razı oldukları ve bu projeyi Rusya’nın da desteklediği ileri sürüldü.

Bazı Kürt şahsiyetlerinin hazırladığı projeye göre, Kürt şehirlerinin geçiş aşamasında 3 evreli bir süreçten geçmesi planlanıyor.

Kürtlerin geçiş aşamasının birinci evresinde otonomi hakkını elde edecekler. Birinci evreden 4 yıl sonra gerçekleştirilecek bir referandum ile Kürtler kendi geleceklerine karar verecekler.

11 Ocak 2017, Çarşamba günü (yarın) Suriye’nin önde gelen Kürt şahsiyetlerinden Dr. Ferîd Sedûn ile birlikte bir kişinin söz konusu proje ile ilgili Suriye Hükümeti yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirecekler.

Görüşme ile ilgili Rudaw’a bilgi veren Dr Sedûn, Kurdistan Bölgesi Hükümetinin de söz konusu projeden haberdar olduğunu, önümüzdeki günlerde Himeymim’de geniş bir şekilde bu projenin ele alınacağını vurguladı.

 


 

Etiketler : esad, suriye, otonomi, kürtler